İklim aktivistleri bu sefer Stonehenge’i hedef aldı: Taşları boyayan iki kişi tutuklandı

T24 Dış Haberler

Britanya’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Stonehenge’i toz boya ile turuncuya boyayan iki iklim aktivisti tutuklandı.

Eylem, çarşamba günü fosil yakıt kullanımı karşıtı Just Stop Oil (JSO) grubunun mensupları tarafından düzenlendi. 

Wiltshire Polisi’nden yapılan açıklamada, “Stonehenge’de bu öğleden sonra meydana gelen bir olayın ardından iki kişiyi tutukladık. 12 sularında bazı taşların üzerine iki şüpheli tarafından turuncu boya atıldığı ihbarının ardından bölgeye geldik. Memurlar, iki kişiyi tarihi bir anıta hasar verdikleri şüphesiyle tutukladı” denildi. 

The Guardian’ın aktardığına göre görgü tanıkları, olay anında anıtta olan bazı kişilerin saldırıyı durdurmaya çalıştığını ifade etti. Bir ziyaretçinin, sprey boyalardan birini aktivistin elinden almayı başardığı bildirildi.

JSO tarafından paylaşılan videoda da iki aktivistin taşlara boya sıkarken bir kişinin onları durdurmaya çalıştığı görülüyor. 

JSO, Britanya hükümetinin 2030’a kadar petrol, doğal gaz ve kömür kullanımını sonlandırmasını talep ediyor.

Britanya Başbakanı Rishi Sunak eylemi kınayarak, “Bu Birleşik Krallık ve dünyanın en eski ve önemli anıtlarından birine karşı gerçekleştirilmiş saygısız bir vandallık eylemidir” dedi. 

Sunak’ın “Bu konu hakkında yorum yapması gereken bir İşçi Partisi bağışçısı var” demesinin ardından İsçi Partisi bağışçısı ve eski Just Stop Oil destekçisi Dale Vince, “Rishi Sunak kişisel olarak benim yorum yapmamı istediği için yapacağım. JSO’nun bugün yaptığın desteklemiyorum. Bu çok basit. Ancak 2 milyon aile ve çocuğu açlığa itmek gibi çok daha kötü eylemlere odaklanabiliriz” diye konuştu.

İşçi Partisi Genel Başkanı Keir Starmer, JSO’nun “acınası” olduğunu ve “Sorumluların yargının tüm gücüyle karşı karşıya kalması gerektiğini” söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir