YKS’de Kopya Çekmişti, 2 Yıl Sınava Giremeyecek

Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) bir adayın hile yapmak için elektronik bir düzenek kullandığını tespit etti.

Adayın, sınav esnasında üzerinde bulunan düğme kamera aracılığıyla soruları internete aktardığı ve yapay zeka ile çözümünü sağladığı belirlendi. Bu tespitin ardından aday tutuklandı ve 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

ÖSYM KANUN İÇERİĞİ NEDİR?

Kanun, sınavlarda kopya çekme veya çekmeye teşebbüs etme ile sınavlara müdahale etme gibi suçlar için cezai hükümler içeriyor. Bu çerçevede, sınav esnasında veya sonrasında yapılan incelemelerde kanuna aykırı davranışlar tespit edilirse, adayın sınavı geçersiz sayılıyor ve sınavla elde ettiği haklar geri alınıyor.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kopya çekme veya çekmeye aracılık etme, joker aday sokma veya başkasının yerine sınava girme gibi suçlar, 1 ila 4 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Ayrıca, kopya çeken adayın sınavı veya kopya çektiği oturum iptal ediliyor.

Kopya çektiği veya bu yönde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen adaylar, ÖSYM tarafından yapılan hiçbir sınava veya yerleştirmeye 2 yıl boyunca başvuramaz ve giremezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir